Gruzińska Twierdza Ananuri

Twierdza Ananuri, kompleks zamkowy położony wzdłuż błękitnej rzeki Aragvi, jest doskonałym przykładem unikalnej mieszanej estetyki architektonicznej i eklektycznej Gruzji. W XVIII wieku zamieszkiwała ją feudalna dynastia Aragvi i była miejscem licznych bitew, które Gruzini zarówno wygrywali, jak i przegrywali.

To cud, że kompleks nadal stoi, biorąc pod uwagę wszystkie bitwy, które miały tutaj miejsce. Twierdza Ananuri w Gruzji, która pochodzi z XVII wieku, była świadkiem stuleci bitew, masakry klanu Aragvi, licznych buntów chłopskich i pożarów. Po przetrwaniu setek lat zawirowań kompleks ostatecznie przestał być wykorzystywany w XIX wieku.

Chociaż twierdza Ananuri jest zaledwie cieniem tego, czym była, gdy zajmowali ją książęta Aragvi, forteca nadal jest warta zobaczenia. Znajdziemy tu dwa zamki połączone ścianą osłonową, niegdyś używaną do obrony, oraz trzy kościoły. Największy kościół nosi tradycyjny gruziński prawosławny krzyż winorośli wyrzeźbiony w fasadzie oraz freski, które zostały w dużej mierze zniszczone podczas pożaru. Te elementy projektu ilustrują mieszankę stylistyczną, jaką jest architektura gruzińska, przypominając struktury z klasycznych imperiów grecko-rzymskich, bizantyjskich i perskich jednocześnie.

Jest powód, dla którego twierdza Ananuri jest taką mieszanką stylów architektonicznych. Zanim Gruzja zyskała niepodległość czy reputację jako centrum odnowy biologicznej ze względu na źródła mineralne wypełnione naturalnie występującą tutaj siarką, gruzińska stolica Tbilisi była przedmiotem sporu, głównie ze względu na bliskość Jedwabnego Szlaku, starożytnej sieci szlaków handlowych, które połączyły Zachód ze Wschodem.

Nic dziwnego, że Jedwabny Szlak przyciągał ludzi z całego świata, zaangażowanych w handel pomiędzy róznymi krajamii inwestujących w ekspansję polityczną. W rezultacie przez Tbilisi przebrnęło mnóstwo kultur i języków, co ostatecznie wpłynęło na architekturę gruzińską.

Oprócz samych źródeł mineralnych, Gruzja przyciąga turystów zainteresowanych licznymi zabytkami historycznymi i kulturalnymi, których w kraju jest ponad 12 000. Podczas gdy tylko cztery z nich są uznawane za obiekty światowego dziedzictwa UNESCO, Ananuri stara się być piątym z nich, co trwa już od 2007 roku.

Informacje dodatkowe

Wielu operatorów turystycznych oferuje pakiety obejmujące podróż do kompleksu tego miejsca. Twierdza Ananuri (Gruzja) znajduje się ok. 60 kilometrów od Tbilisi, łatwo można wybrać się tu na jeden dzień.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Gruzjan Military Highway
Gruzja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.