Zielone drogi rowerowe Alcoy i Maigmó

Większość ludzi wie o dyktaturze generała Francisco Franco, ale mniej osób zna Miguela Primo de Rivera, który przejął władzę w Hiszpanii w zamachu stanu w 1923 roku. Podczas swoich siedmioletnich rządów totalitarnych zainicjował wiele publicznych projektów budowlanych, z których jednym z nich była ciężka do zbudowania linia kolejowa łącząca tekstylne miasto Alcoy z portem w Alicante.

W przeciwieństwie do wielu innych linii kolejowych, same szyny nie były układane od razu w trakcie budowy. Zamiast tego wszystkie wiadukty, mosty, tunele, podłoże i inna infrastruktura inżynieryjna została ukończona w pierwszej kolejności. Trwało to bardzo długo i wraz z nadejściem hiszpańskiej wojny domowej (trwającej w latach 1936 - 1939), prace zostały porzucone, a projekt nigdy nie został ukończony.

Część toru w pobliżu miasta Castalla zostało odcięte przez nową autostradę w latach 90. XX wieku, jednak większość trasy torów została przekształcona w dwie fantastyczne trasy piesze i rowerowe. Jedna z tych zielonych dróg biegnie stromą drogą (na linii kolejowej) od wioski Agost (w głębi lądu od Alicante) do parkingu w cieniu góry Maigmó. Ta część ma siedem tuneli, dwa wiadukty i około 26,5 kilometrów drogi szutrowej.

Druga zielona droga biegnie od przedmieść Alcoy (w pobliżu starego lasu dębowego rosnącego w parku przyrody Carrascal de Font Roja) poprzez niesamowicie spektakularną scenerię na obrzeżach miasta Ibi. Ma około 9 kilometrów długości (z czego około 6 kilometrów to asfalt) z 10 niesamowitymi tunelami i trzema imponującymi wiaduktami. Niektóre tunele przecinają naturalne jaskinie w wapieniu. Władze ciągle próbuję blogować tę trasę, ale miejscowi wciąż ją otwierają.

Występuje niesamowity kontrast w scenerii między zielenią Alcoy i Maigmó. Podczas gdy odcinek Alcoy ciągnie się w dużej mierze przez lasy sosnowe, to po przekroczeniu wodospadu Maigmó wjeżdżamy w klimaty półpustyni.

Pomiędzy tymi dwoma oficjalnymi szlakami zielonymi, znajduje się już nieoficjalna trasa, jednak spokojnie można ją przejechać chociażby rowerem. Ciągnie się ona przez plantacje oliwek i migdałów na obrzeżach Ibi i Castalla, przy czym raz na jakiś czas trzeba zjechać na drogę publiczną. Całość tworzy spektakularną i historyczną trasę rowerową pomiędzy Alcoy i Alicante.

Co należy wiedzieć przed jazdą rowerem

Jeśli nie chcecie pokonywać trasy rowerem dwukrotnie, możecie autobusem pojechać do miejsca wyjazdu i wrócić samochodem po rower, który można na ten czas przypiąć do stojaka. Jeśli jednak wybieracie się pociągiem, musicie upewnić się, że można na niego zabrać rower.

Jeśli Wasza kondycja nie jest najlepsza, warto zacząć trasę na końcu Alcoy i udać się w drogę, która zjeżdża w dół na wybrzeże. Jazda w drugą stronę jest dosyć trudna. Nieoficjalna część trasy rowerowej prowadząca na południe od Castalli zaczyna się na południowym krańcu Avenida Alcoy. Upewnijcie się też, aby zabrać ze sobą dużo wody.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

22 Carrer Els Canalons
Alcoi
Hiszpania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.