Wioska Alberobello

W 1644 roku król Neapolu wysyłał sporadycznie celników podatkowych do regionu Apulii, w pobliżu miasta Alberobello. Chociaż pod panowaniem hiszpańskim, Królestwo Neapolu było wówczas potężną siłą we Włoszech i jednym z największych miast w całej Europie.

Obawiając się ogromnej mocy Królestwa, lokalny władca, hrabia Acquaviva, musiał stworzyć feudalną osadę, która mogłaby zostać łatwo zlikwidowana, aby uniknąć podatku rozliczeniowego. Aby osiągnąć ten cel, zmusił miejscową ludność do zamieszkania w tzw. domach trullo, które można było łatwo rozebrać na kawałki. Domy Trullo były użytkowane w tym regionie od setek lat i były domami bez kopuły, zwieńczonymi spiczastym stożkowym dachem. Ponieważ miały suche ściany z kamienia, można je było bardzo szybko zbudować lub zniszczyć.

Po latach feudalnej kontroli Acquavivy, miasto Alberobello ostatecznie obaliło hrabiego i otrzymało status miasta od króla Neapolu. I chociaż wyrzucili swojego władcę, zachowali style domów, a miasto pozostało blisko swoich korzeni przez ostatnie 200 lat.

Alberobello słynie z jasnych bielonych domów, z których każde ma miniaturową iglicę sięgającą nieba i dziwny symbol zdobiący jej dach. Miasto oferuje odwiedzającym możliwość powrotu do historii Włoch od czasów starożytnych, poprzez brutalny okres feudalny XVII wieku w Apulii.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Alberobello, 70011
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.